Staff List 
Click a name to send e-mail
  
Adminstrators
Principal
Assistant Principal
Administrative Assistant
Office Support Assistant

Floating Assistant
Dr. Chris Whitbeck
Jenna Larrenaga
Sharen Crooks
Laurie Maylander

Stephanie Krantz
Teachers
Kindergarten Kathleen Smith (ADK) (Rm 1)
Kim Shamah (AM K) (Rm 2)
Grade 1 Amy Maciel (Rm 3)
Sally Hunt (Rm 5)
Grade 2 Thais Savage (Rm 6)
Deborah Kay (Rm 7)
Paige Johnson (Rm 8)
Grade 3 Elise Simeone (Rm 9)
Stephanie Ingraham (Rm 10)
Suzanne Ritter (Rm 11)
Grade 4 Martha Bethel (Rm 12)
Cheryl Breslin (Rm 13)
Anne Littlefield (Rm 14)
Grade 5 Rip Cail (Rm 19)
Meghan Giannetto (Rm 20)
Alexandra (Sandy) Sheridan (Rm 21)
Grade 6 Melissa Hubbell (Rm 15)
Catherine Christensen (Rm 16)
Katie Oxnard (Rm 17)

Specialists
Kindergarten Assistants Diane Hryniewich (Rm 1)
Christine Barilone (Rm 2)
Lisa Munson (Lunch/Nap)
Kelly Ryder (Lunch/Nap)

Grade 1 Assistants Eileen Matarese (Rm 3)
Diane Hussey (Rm 3)
Jennifer Hennessey (Rm 5)

Grade 2 Assistants Linda Vittum (Rm 6)
Ranjini Reddy (Rm 7)
Tiffany Petranto  (Rm 8)

Grade 3 Assistants Swetha Kapoor (Rm 9)
Anne Heinlein (Rm 10)
Sally Holbrook (Rm 11)

Grade 4 Assistants Lynda Nadolny (Rm 12)
Susan Bartow (Rm 13)
Kathleen Pantano (Rm 14)

Grade 5 Assistants
Karyn Parker (Rm 19)
 Heather Lammey (Rm 20)
 Terry Martins (Rm 21)

Grade 6 Assistants



Other Assistants


Gail Dow  (Rm 15)
Andrea Keenan (Rm 16)
Judy Nolan (Rm 17)

Susan Donahue (Math Asst)
Cathy Cherkerzian (Writing Asst)
Educational Needs Rena Linnell
Leslie Primeau (SPED Asst)
Betsy Johnston
Alison Tobin (SPED Asst)
Christine Fox(SPED Asst)
Helen Epstein
Janice Martineau (SPED Asst)
Nancie Boudreau (SPED Asst)
Art
Douglas Art Room Website
Beth Warner 
Dora Kounalakis (Art Asst)
Music
Music Website
Peter Broggi + Music Samples
Physical Education Kathleen Ammendolia
Speech Kathy Simmons
Alessandra Spaulding (Asst)

Emergent Bilingual Program

Harvest Stephenson
Counselor Hilary Bonnell
Stacy Harris (Counseling Asst)
School Psychologist
Behavior Analyst
Carmen Calderon-Lopes
Shawna Young
Library Sasha Opel
Sue Ellen Stewart
Reading/Language Arts/
Literacy Specialists (RLL)
Noel Powers & Maureen O'Brien
Kathy Saunders (Asst)

Health Diann Oster
Victoria Reierson
Computer Specialists
Mary Anne Chase
Occupational/
Physical Therapy
Charlene Eckl
Marion Beardsly
Cafeteria Staff Kathy Clifford (Mgr)
Kimberly Nisbet
Keiko Beggs
Stephanie Geraneo

Lunch and Recess Aides Joan Gower
Pooja Garg
Jeanne Blackwell

Custodians Aaron Foley
Stylianous Kounalakis